Co považujeme za investiční zlato?

Co považujeme za investiční zlato?

Uvažujete o investici do zlata? Výborně. Podle odborníků se nyní jedná o jednu z nejvhodnějších forem uložení peněz pro každého běžného člověka. Není se čeho bát, investice do zlata je jednoduchá a bezpečná.

Cena zlata stále stabilně roste. Jeho světové zásoby se ztenčují, a tak je čím dál vzácnější. Platí to sice i pro jiné drahé kovy, například pro stříbro, ovšem pouze zlato je osvobozeno od DPH. Dříve bylo doporučováno spíše jako dlouhodobá investice na sedm a více let, situace se však mění. Zlato je dnes výhodou formou i pro kratší investiční období.

Ne všechno zlato je vhodné jako investice

Spousta lidí se domnívá, že je vhodné nakoupit třeba zlaté šperky. To ale není pravda. Myslíte-li to s ochranou hodnoty vašich úspor skutečně vážně, soustřeďte se výhradně na zlaté slitky a mince v jejich fyzické podobě. Jinak řečeno chtějte zlato, které můžete mít fyzicky u sebe doma.

Tip: Cena zlata stabilně roste a podobně je tomu i u jiných drahých kovů (stříbro, paladium, platina). Pamatujte ovšem, že jediné zlato je osvobozené od DPH, a proto je pro uložení peněz vhodnější než investiční stříbro.

Žádná česká mincovna nevyrábí zlaté slitky, nejpopulárnější jsou na našem trhu produkty švýcarských rafinérií. Podobně je tomu u mincí. České mincovny vyrábí jen pamětní mince, jejichž cena je navýšena o sběratelskou hodnotu, pro investiční účely jsou tedy nevhodné. Nebojte se nakupovat zahraniční produkty. A kde?

V době pandemie nakupujte pohodlně online

Investiční zlato nakupujte pouze ve specializovaných prodejnách soustředících se na tuto oblast. Začátečníkům lze doporučit například obchod Zlaté Mince – Numismatika s prodejnou v budově Obecního domu v Praze, kde se jim dostane rady. V současné době je ovšem bezpečnější nakoupit online. Toto zlatnictví soustředící se na investiční zlato provozuje e-shop Zlate-mince.cz, kde si v klidu vyberete z pohodlí domova a zlato vám dorazí až domů. Nabízí také výkup zlata, takže víte, kam se vydat, až budete chtít své mince a slitky proměnit opět na peníze.