Co je stupeň krytí u vánočního osvětlení

Přichází důležité období Vánoc a s tím se blíží naše potřeby dekorovat naše bydlení krásným osvětlením, které atmosféru Vánoc výborně doladí. Ať už jsou naše důvody k nákupu osvětlení zpříjemnit si interiér nebo potřeba vidět závistivé pohledy sousedů, je třeba zakoupit takové osvětlení, které v daném prostředí vydrží a pro uživatel bude bezpečné. Každé vánoční osvětlení musí mít požadovaný stupeň krytí. Co je stupeň krytí a jaký zvolit se dozvíte níže...

Co je stupeň krytí u vánočního osvětlení

Takzvaný stupeň krytí se vztahuje na veškeré elektrické spotřebiče. U vánočního osvětlení je důležité vědět, jestli je určeno pro domácí použití nebo může zdobit i váš exteriér.

Doporučujeme recepty na vánoční cukroví

Stupeň krytí je složen z kódu: Dvě písmena a dvě číslice. Dvě písmena IP pocházejí z angličtiny a znamenají ingress protection (ochrana proti vniknutí). Dvě číslice označují ochranu proti jakému vniknutí. První ze dvou číslic označuje vniknutí mechanickými předměty a druhá číslice označuje ochranu proti vniknutí vody.

Vánoční osvětlení a jeho ochrana konkrétně

U vánočního osvětlení se používají převážně kódy IP 20 a IP 44.

IP 20 - 2 znamená ochranu před nebezpečným dotykem prstem a ochranu před vniknutím malých cizích předmětů. 0 označuje nulovou ochranu před vniknutím vody - osvětlení je tedy určeno výhradně pro vnitřní použití.

IP 44 - 4 znamená ochranu před nebezpečným dotykem drátem nebo nějakým nástrojem a druhá 4 znamená ochranu proti stříkající vodě ze všech úhlů. Osvětlení třídy IP 44 je tedy vhodné i pro osvětlení ve venkovním prostředí.

Poznámka: osvětlení třídy IP44 je možné samozřejmě použít i v interiéru.