Bezpečná garážová vrata

Bezpečná garážová vrata

Obývají-li s vámi příbytek děti či domácí mazlíčci, je třeba, abyste byli při zařizování interiéru, ale i exteriéru obzvláště obezřetní. Dítka, ale i naši čtyřnozí mazlíčci chvíli neposedí, nepostojí a „poletují“ všude kolem. Není v našich silách mít je neustále pod dohledem, a tak je třeba o to více myslet na jejich bezpečí. Případnou hrozbou při hře mohou být i zdánlivě nevinná garážová vrata. Na co se při jejich výběru zaměřit, aby vás ochránila před nevítanými návštěvníky a neohrozila vás, ani další členy domácnosti?

Zámky proti přivření prstů

Máte-li doma také malé lumpíky, dobře víte, že s chutí prozkoumávají všechna nová zákoutí, a že heslo „zakázané ovoce chutná nejlépe“ zde platí opravdu doslova. Velmi šikovnou pomůckou proto jsouzámky proti přivření prstů. Ty zajistí, aby do sebe jednotlivé panely sekčních vrat při zavírání i otevírání dokonale zapadly a nedošlo tak k sevření dětských prstíků do vratových článků. Při výběru dodavatele si zjistěte, jestli nabízená vrata zámky proti sevření prstů obsahují, ne všichni výrobci je totiž používají!

Kontaktní lišta

Poškozený lak či odrané auto od garážových vrat je v porovnání se zraněním dítka či domácího mazlíčka maličkostí, žádného majitele „pochroumaného“ vozu však rozhodně nepotěší. Garážová vrata mohou být vybavena šikovnou vychytávkou - kontaktní lištou umístěnou na zavírací hraně křídla. Pokud se lišta dostane do kontaktu s vozidlem, čtyřnohým mazlíčkem, dítkem či další překážkou, vrata se zastaví a vyjedou zpět nahoru.

Další pojistky

Mezi další ochranné prvky, které jsou dnes ve většině případů běžnou součástí garážových vrat, se řadí pojistka přetržení pružin, která zabrání pádu garážového křídla při prasknutí torzní pružiny nebo bezpečnostní pádová brzda, která vrata zastaví při přetržení lanka. Dalším běžně používaným bezpečnostním prvkem jsou pevné fotobuňky na zdi, které při přerušení paprsku vrata zastaví. Pro fajnšmekry je k dostání i bezdotyková světelná závora, která paprskem kontroluje prostor pod vraty. Pokud dojde k přerušení paprsku, vrata se opět zastaví a vrátí do původní polohy.

Proti zlodějům

Vrata slouží především k ochraně vás i vaší rodiny, měla by být proto dostatečně odolná, aby vás ochránila vůči zlodějům a dalším nevítaných hostům. Informujte se proto, zda mají vámi vybraná vrata nějaké prvky chránící proti případnému vypáčení či jinému poškození.

Garážová vrata používáme hned několikrát denně. Namáhána jsou obzvláště, pokud neslouží pouze k úschově vozidla, ale i dalšího zahradního nářadí či sportovních pomůcek. Bezpečnostní prvky se stejně, jako samotná garážová vrata, běžnému opotřebení nevyhnou a bohužel mají také svoji omezenou životnost. Tu však můžeme prodloužit správnou a pravidelnou údržbou. Věnujte tedy náležitou pozornost nejen výběru garážových vrat a jejich ochranným prvkům, ale i jejich následné péči. Jen tak budou vrata spolehlivě fungovat a vy budete v bezpečí!