9 tipů, jak ušetřit při rekonstrukci kuchyně

9 tipů, jak ušetřit při rekonstrukci kuchyně

Kuchyně je jádrem domácnosti. Na její rekonstrukci se proto nevyplatí šetřit, obzvlášť na materiálech. Přesto ale můžeme najít způsoby, jak na celkové rekonstrukci kuchyně ušetřit a vyhnout se zbytečným výdajům. Zde jsou všechny možnosti, jak pořídit levnou kuchyni.

Rekonstrukce kuchyně je ze všech místností domácnosti nejnáročnější. Je potřeba, aby byla vzhledná, praktická, funkční a abychom se v ní cítili dobře. Proto není moudré při jejím pořizování šetřit na materiálech, obkladech, spotřebičích apod. I tak ale můžeme ušetřit desetitisíce. Jak?

1.Základ je dobré plánování

Základem úspěchu rekonstrukce kuchyně je plánování. Vymezení účelu kuchyně, neboli co je pro vás nejdůležitější a co vedlejší, a správné zaměření jejích rozměrů jsou klíčové. Čím technicky přesnější a detailnější představa výsledné kuchyně, tím méně prostoru pro omyly. Často se stává, že člověk podcení reálná omezení kuchyně a jejího prostoru a tyto chyby pak stojí spoustu peněz. Lepší než spěchat s rekonstrukcí je nechat si všechno projít hlavou, inspirovat se dostupnými realizacemi a vše pečlivě dopředu promyslet.

2.Rozpočet rekonstrukce kuchyně

Dobře si rozpočítejte, na kolik peněz rekonstrukce se vším všudy vyjde, a stanovte si od samého začátku rozpočet, který v žádném případě nepřekročíte. Toto souvisí s prvním bodem, tedy přesným naplánováním. Díky jasnému plánu budete mít i jasnou představu o financích. Nic vám nepřekazí plány tak, jako když uprostřed prací zjistíte, že nemáte dost prostředků na nové obklady. Zvažte také možnost použití spotřebitelského úvěru nebo pořízení kuchyně na splátky. Vše samozřejmě za rozumných podmínek. Pokud nemáte dostatečnou rezervu pro případ výpadku příjmu, mohly by pro vás být splátky půjčky nepříjemným břemenem.

3.Návrh kuchyně od kuchyňského studia

Některá kuchyňská studia si berou poplatek za vytvoření návrhu kuchyně, jiná si poplatek za návrh odečtou z konečné částky za následnou realizaci. Ale jsou i taková, která jej udělají zcela zdarma, a jak s ním naložíte, je na vás. Takto můžeme jednoduše a zdarma přijít k návrhu, který bude profesionální a díky konzultaci s odborníky eliminujeme případné přehmaty a upozorní nás na věci, kterých jsme si sami nevšimli.

Tip: Místem, kde vám návrh kuchyně zdarma udělají, jsou např. kuchyňská studia Gorenje. Současně s návrhem vám předají i nezávaznou kalkulaci, takže budete mít hned jasno, kolik vaše vysněná kuchyně může stát.

Zdroj: Gorenje.cz

4.Kuchyně svépomocí

Protože chceme kuchyni levně, zvážíme, zda některé práce zvládneme sami. Například zbourat starou kuchyni a příčku (po konzultaci se statikem a správcem domu) a vymalovat. To nemusí být až takový problém. Ale co třeba umístit nové obklady do kuchyně? Musíte si být stoprocentně jistí, že to skutečně s přehledem zvládnete. V případě chyb může následná oprava přijít dráž, než kdybyste práci svěřili profesionálovi od začátku.

Tip: Jednou z prací, kterou většina z nás zvládne sama, je vymalování. Pokud s tím však nemáte žádné zkušenosti, raději si přečtěte článek Jak vymalovat kuchyň, který vás provede celým postupem od ošetření nerovností, přes odstranění plísní a mastnot, až po výběr barvy a samotné malování.

Na ostatní práce si najímejte řemeslníky bezpodmínečně se smlouvou. Bez ní se nezavazují k tomu, aby práci vykonali dle domluveného rozsahu a v požadované kvalitě a ceně.

5.Využijte okolí

Prodiskutujte věci s někým, kdo má již zkušenosti, a zapojte do rekonstrukce svoje okolí. Radou nebo i rukou přiloženou k dílu. Kamarádi jsou od toho, aby si pomáhali.

6.Slevové akce na kuchyně

Na kompletní kuchyně bývají často slevové akce. Pokud s novou kuchyní nespěcháte, určitě se vyplatí sledovat nabídky na internetu, dokud nenarazíte na levnou kuchyni, která se vám zamlouvá. Také doporučujeme sledovat výprodeje kuchyní z expozic. Takto můžete ušetřit klidně až 25 % z prodejní ceny, což může představovat desetitisíce. Stejným způsobem lze koupit jednotlivé spotřebiče. Slevy a výprodeje jsou vaším užitečným kamarádem.

7.Raději jednoduchost a praktičnost

Jednoduchá ale efektivní řešení se vyplatí. Každý chce mít co nejkrásnější moderní kuchyni, ale příliš velkolepé představy povedou spíše ke zklamání, protože komplikovaná řešení přinesou další problémy a tím zvednou náklady. Lepší je klást důraz na praktičnost materiálů. Odolné a snadno udržovatelné povrchy zajistí, že kuchyně bude i za pár let vypadat nově. Mnoho moderních materiálů přináší kvalitu a odolnost za dobrou cenu. To platí i v případě levné kuchyňské linky.

 Fotografie: černá kuchyně

Zdroj: Gorenje.cz

8.Rekonstrukce nebo renovace

Není nutné zbavovat se kompletně všeho. Občas stačí renovovat staré vybavení. Například namísto pořízení celé nové kuchyňské linky vyměnit její dvířka (nejlevnější řešení v tomto případě je přelepit je tapetou), úchyty nebo pracovní desku. Na omšelé spotřebiče jde koupit speciální barvu určenou přímo k jejich renovaci. Obzvlášť prohlédnou sporák a digestoř, ale spreje se dají použít i na myčku nádobí, pračku, atd. - čili klasické bílé spotřebiče.

V případě, že je váš rozpočet napnutý, zamyslete se i nad tím, jak často které spotřebiče skutečně používáte. Mezi ty nejčastěji používané patří lednice, sporák či odsavač par. Konkrétně digestoř je při četném vaření obzvlášť užitečným pomocníkem. Kromě toho, že z kuchyně odstraňuje zdraví škodlivé zplodiny vzniklé při vaření, chrání také kuchyň před vznikem plísní z vlhkosti.

Tip: Slušný výběr digestoří nabízí například tradiční český výrobce MORA. V jejich nabídce lze nalézt moderní ostrůvkové, podstavné, komínové i výsuvné digestoře.

9.Výběr spotřebičů

Ne vždy vám přílišná šetrnost ale skutečně uspoří peníze. V případě, že máte v domácnosti spotřebiče, které přesluhují již řadu let, je možná na čase, abyste je vyměnili za novější a úspornější modely. U těch se zaměřte především na jejich energetickou třídu. Při nákupu levnějších spotřebičů sice můžete ušetřit při nákupu, ale jejich provoz se vám může dlouhodobě prodražit.

Tip: Čím dál populárnější jsou v kuchyních myčky na nádobí, jejichž hlavní výhodou je velká úspora času. Schválně si zkuste spočítat, kolik času trávíte u dřezu denně, týdně či měsíčně. Možná budete překvapeni, kolik hodin jste mohli strávit příjemnějšími činnostmi.