4 zajímavosti o spánku

4 zajímavosti o spánku

Spaní je každodenní součástí života každého člověka, bohatého i chudého, mladého i starého, muže i ženy. Přesto je spánek stále obestřen závojem tajemství a vědci neustále objevují nové poznatky o tom, co se s námi v limbu děje. Určitě vás ale překvapí i některé poznatky, které už jsou dobře známy.

# 1 Lidé tráví třetinu života spánkem

Toto číslo se samozřejmě liší u jednotlivých lidí a závisí zejména na věku. V průměru ale každý z nás stráví třetinu života spánkem. Což je při průměrném věku dožití kolem 75 let celkem dlouhá doba. Proto se určitě vyplatí investice do hezké ložnice.

# 2 Každý čtvrtý manželský pár spí odděleně.

Sdílené lože bylo odjakživa považováno za definující znak manželského svazku. V poslední době ale čím dál větší část manželů tráví noc samostatně. Důvodem může být pohodlí, nespavost nebo odlišný biorytmus. Možná by ale jen stačilo si pořídit širší a pohodlnější manželskou postel. Nebo větší peřinu. Anebo si dopřát pohyb spíš před spaním než při něm. Těžko říct.

# 3 Spánková deprivace vás zabije dřív než hlad

Samozřejmě ani jedna z možností nesvědčí vašemu zdraví. Kdyby vám ale někdo dal na výběr týden bez spánku, nebo týden bez jídla, zvolte si hladovku. Po týdenním půstu budete možná trochu zesláblí a pohublí, bez spánku z vás ale bude doslova zombie. Ne nadarmo se odpírání spánku považuje za drsnou formu mučení.

# 4 Během prvních 5 minut bdění zapomeneme polovinu svých snů

Pokud tedy patříte mezi snílky, vždycky mějte na nočním stolku po ruce zápisník a tužku. Po probuzení si sny zapište, abyste později během dne mohli nalézt jejich výklad ve snáři a dozvědět se tak něco o svém nitru a podvědomí. Sigmund Freud věřil, že tak sny tak rychle zapomínáme, protože nám ukazují myšlenky, které se náš mozek snaží potlačit. Každopádně některé sny je asi skutečně lepší vytěsnit.