4 mýty o klimatizacích, jimž musíte přestat věřit

4 mýty o klimatizacích, jimž musíte přestat věřit

V zimě všichni bojujeme se studeným vzduchem prostřednictvím topení. Proč tedy v létě nezvolíme opačný postup a neochladíme příliš teplý vzduch? Klimatizace už dávno nepatří jen do kanceláří a velkých výrobních továren. Čím dál častěji se objevují i v rodinných domech a bytech. Ne, nezpůsobují únavu, ani kvůli nim nebudete častěji nemocní.

Domácí klimatizace dokáže mnohem více než jen ochladit vzduch. Pomůže vám zbavit ho pylu a prachu, celkově vzduch vyčistí od hrubých nečistot i alergenů, což ocení zejména alergici. Může pomoci v boji proti plísním, jelikož snižuje vlhkost, a celkově vám pomůže cítit se doma pohodlněji za každých venkovních teplot.

Mýtus 1: Klimatizace způsobují onemocnění

Tohle je hodně rozšířená lež. Z toho, že vám nástěnná klimatizace ochlazuje vzduch, opravdu nemáte šanci onemocnět. Původcem onemocnění jsou nejrůznější bakterie či viry a právě ty klimatizace ze vzduchu odstraňuje, takže vás naopak chrání před onemocněním.

Mýtus 2: Jsou nevzhledné a hlučné

Kdysi to pravda bývala, ale ne dnes. Současné klimatizace do bytu vypadají minimalisticky, a pokud zvolíte vhodné umístění, budou nenápadné. Rozhodně nenaruší váš spánek, hodnoty „hluku“ se pohybují pod 20 dB, což odpovídá například hlasitosti dýchání. Asi není dobrý nápad dávat si klimatizaci rovnou k posteli, avšak už na vzdálenost pár metrů ji vůbec neuslyšíte.

Mýtus 3: Jde o poměrně drahou legraci

Tohle už dnes opět není pravdivé. Pořízení je sice o trochu finančně náročnější, ovšem provoz nikoliv. Dnes se hraje na nízkou spotřebu a vysokou energetickou účinnost. Pokud si koupíte klimatizaci s energetickým štítkem A+++, nemusíte se vysoké spotřeby bát. I zimní vytápění pomocí klimatizace je levné.

Mýtus 4: Ovládání je moc složité

Zvládáte ovládat televizi? Pak pro vás ani klimatizace nebude problémem. S dálkovým ovladačem si poradíte. Mnohé moderní modely se navíc dají ovládat i prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Zapnete je třeba z druhého konce světa či z práce, abyste se vrátili do krásně vychlazené nebo vytopené domácnosti.

Důležitý je výběr

Do menších domů a bytů jsou nejlepším řešením nástěnné klimatizace, které se vyznačují nízkou cenou, snadnou obsluhou i instalací. Spoustou moderních technologií oplývají třeba klimatizace značky Samsung, které pořídíte na webu www.czechklima.cz. Nepatří sice k nejlevnějším, ale mají skvěle efektivní invertorové pohony.