Adekvátní dětský pokoj je rájem pro každou ratolest

Adekvátní dětský pokoj je rájem pro každou ratolest

Mládež (a nejen ta) bezpochyby potřebuje dětský pokoj, který se stane i jejich spolehlivým a bezpečným útočištěm. Jak dětem zpříjemnit a zútulnit jejich pokoj?

Důležité je promyslet pokoj tak, aby mohl dítěti sloužit co nejdéle. Ideální je preference flexibilního designu, který bude vyhovovat jak předškolnímu dítěti, tak poté bude splňovat požadavky školáka.

Co se týče barevných tónů, jsou vhodné neutrální barvy a naopak jasnější a veselejší odstíny je vhodné použít v případě doplňků. Avšak prioritou je především bezpečnost veškerého nábytku a vybavení.

Hlavní místnost pro nespoutané dětské duše

Pokoj je dobré rozdělit a zařídit přiměřeně k věku dítěte. Dětský pokoj by měl poskytnout každé dětské duši prostor na hraní a zábavu, dále disponovat místem na učení a samozřejmě důležitá je klidová zóna, tj. místo pro spánek.

Mějte na paměti, že dítě v předškolním věku potřebuje svůj úkryt, takže vhodné jsou různé domečky i stany, které tak splní tento účel a zároveň napomohou aktivnímu rozvoji dětské fantazie. Děti jsou velmi kreativní a potřebují vyhraněný prostor pro tvorbu zahrnující malování či skládání stavebnic apod.

Školák ocení pokud možno výškově nastavitelnou židli a psací stůl. A student či mládežník bude vyžadovat moderní nábytek a především maximální soukromí ve svém království.

Kvalitní postel tvoří jednu z dominant pokoje

Adekvátní postel má velký vliv na dětský spánek. Postel musí být především stabilní a důležitý je i materiál. Postel je však místem nejen pro spánek. Děti si v posteli také hrají nebo čtou knihy. Bezpečnost dětské postele je vždy na prvním místě. Měla by tak být zaoblená a pokud možno bez ostrých hran.

V menším pokoji je ideální volbou tzv. multifunkční dětská postel, která zároveň nahradí i postel s úložným prostorem. Pro menší ratolest je možné dokoupit různé tunely či textilie. Tím jí poskytneme rozptýlení, ale zároveň i prostor pro hraní. Některé postele mají i skluzavku, což umožňuje snadnější a zábavnější slézání z postele.

Patrové postele jsou vyráběny rovněž v alternativě pro jedno dítě, kdy horní část je určena pro spaní. Místo pod postelí je možno využít pro učení nebo pro hraní. Rovněž lze prostor využít pro ukládání věcí apod. Takové postele jsou vhodné především do malé místnosti, kde je nutno šetřit místem. Patrová neboli poschoďová postel pro dvě děti je nutností do malého dětského pokoje.

Moderní je varianta posuvné palandy, kde spodní i horní postel jsou vzájemně předsunuté. Patrová postel ve tvaru písmene L je ideální do rohu většího dětského pokoje. Patrové postele jsou vhodnější již pro odrostlejší děti, a to zejména z důvodu bezpečnosti.

Psací stůl aneb důležitý element pro školáka

Podstatná je výška psacího stolu, která by měla být adekvátní vůči výšce dítěte. Dítě se nesmí při sezení u psacího stolu hrbit či se cítit jakýmkoliv způsobem nepohodlně. Jen správně zvolený psací stůl poskytne dítěti komfort. Stejně tak odpovídající výšku musí mít i židle. Velmi vhodné je řešení nábytku s alternativou výškového nastavení. Platí zásada, že dítě sedící u stolu musí celou plochou chodidla dosáhnout na podlahu.

Nemalou roli hraje i design. Nicméně vždy by měla vítězit praktická stránka nad designovou. A to se týká psacího stolu i židle. Nejlepším materiálem je dřevo. A zcela nejlepším je nábytek z masivu. Jedná se o odolný a hřejivý materiál, který i designově vynikne v dětském pokoji. Děti mají rády i zábavné stoly, které upoutají pozornost po vizuální i praktické stránce.

Sedací vak není jen moderním prvkem v pokoji

Je stále oblíbenější především u dětí a mládeže. Působí dobře i jako dekorativní prvek. Sedací vak je velmi variabilní. Název pochází z anglického spojení “bean bag”. Při pořízení je třeba zvolit správnou velikost a materiál (kůže, semiš, textil či koženka).

Sedací vak lze využít pro chvíle lenošení, ale může sloužit dětem i pro sezení u televize. Dětský sedací vak většího rozměru lze využít i pro ležení při relaxační chvilce. Především ratolest ho ocení pro možnost skotačení i pro variabilitu při zábavě.

Mezi kladné stránky náleží snadná manipulace a přenosnost. Ocenitelný je odnímatelný potah pro snadnější údržbu. Na výběr jsou varianty tvarů v podobě hrušky, čtverce, obdélníku, válce, fotbalového míče, banánu apod.

Hračky a doplňky jsou nezbytné

Pro nejmenší jsou hračky a především plyšáci nepostradatelnou výbavou dětského pokojového království. Pro trochu odrostlejší dítka mohou být vhodnou variantou pestrobarevné samolepky, které tak rozveselí místnost.

Mezi doplňky pro děti a mládež patří také různé polštářky a polštáře či plakáty. Pro školáky jsou dobré i nástěnky a tabule, které si dítko může dotvořit na základě tvůrčí kreativity. A ta dětská je velmi pestrá.

Vánoční osvětlení

Vánoční osvětlení na T-zboží.cz

Reklama
Reklama 2