4 zajímavosti o spánku

4 zajímavosti o spánku

Spaní je každodenní součástí života každého člověka, bohatého i chudého, mladého i starého, muže i ženy. Přesto je spánek stále obestřen závojem tajemství a vědci neustále objevují nové poznatky o tom, co se s námi v limbu děje. Určitě vás ale překvapí i některé poznatky, které už jsou dobře známy.

# 1 Lidé tráví třetinu života spánkem

Toto číslo se samozřejmě liší u jednotlivých lidí a závisí zejména na věku. V průměru ale každý z nás stráví třetinu života spánkem. Což je při průměrném věku dožití kolem 75 let celkem dlouhá doba. Proto se určitě vyplatí investice do hezké ložnice.

# 2 Každý čtvrtý manželský pár spí odděleně.

Sdílené lože bylo odjakživa považováno za definující znak manželského svazku. V poslední době ale čím dál větší část manželů tráví noc samostatně. Důvodem může být pohodlí, nespavost nebo odlišný biorytmus. Možná by ale jen stačilo si pořídit širší a pohodlnější manželskou postel. Nebo větší peřinu. Anebo si dopřát pohyb spíš před spaním než při něm. Těžko říct.

# 3 Spánková deprivace vás zabije dřív než hlad

Samozřejmě ani jedna z možností nesvědčí vašemu zdraví. Kdyby vám ale někdo dal na výběr týden bez spánku, nebo týden bez jídla, zvolte si hladovku. Po týdenním půstu budete možná trochu zesláblí a pohublí, bez spánku z vás ale bude doslova zombie. Ne nadarmo se odpírání spánku považuje za drsnou formu mučení.

# 4 Během prvních 5 minut bdění zapomeneme polovinu svých snů

Pokud tedy patříte mezi snílky, vždycky mějte na nočním stolku po ruce zápisník a tužku. Po probuzení si sny zapište, abyste později během dne mohli nalézt jejich výklad ve snáři a dozvědět se tak něco o svém nitru a podvědomí. Sigmund Freud věřil, že tak sny tak rychle zapomínáme, protože nám ukazují myšlenky, které se náš mozek snaží potlačit. Každopádně některé sny je asi skutečně lepší vytěsnit.

Vánoční osvětlení

Vánoční osvětlení na T-zboží.cz

Reklama
Reklama 2